łeba noclegi :: noclegi łeba

Domki Intercamp'84

domki letniskowe
domki letniskowe intercamp84 - łeba
Cena od: 130 zł

Onyx

dom wypoczynkowy
dom wypoczynkowy onyx - łeba
Cena negocjow.

Willa Ambre

willa
willa ambre - łeba
Cena od: 80 zł

Kwatery Boja

kwatery prywatne
kwatery boja - łeba
Cena od: 25 zł

Ośrodek Relaks

ośrodek wypoczynkowy
ośrodek relaks - łeba
Cena od: 180 zł

Willa Meander

willa
willa meander - łeba
Cena od: 40 zł
recommend-bottom
 

Łeba to niewielkie nadmorskie miasto, które mimo swoich rozmiarów cieszy się dużym oblężeniem turystycznym. Jego XIII-wieczna historia początkowo nie zapowiadała takiego sukcesu. Powodem tego było lokalizacja. Z każdej strony miasteczko narażone było na działanie sił przyrody - z jednej strony otwarte i atakujące morze, z drugiej wylewająca rzeka, ponadto przemieszczające się wydmy zagrażające gospodarstwom.

Łeba stała się ważnym nadmorskim miastem w momencie powstania połączenia drogowego i kolejowego pomiędzy Lęborkiem a Łebą. Wówczas miasteczko to zaczęło pełnić funkcję atrakcyjnego kurortu oraz miejsca letniskowego. Dziś turyści przyjeżdżają tu ze względu na liczne atrakcje turystyczne, przede wszystkim:
- ruchome wydmy,
- przepiękny park krajobrazowy oraz narodowy,
- muzea o różnych ciekawych profilach,
- bogate życie kulturalne, liczne koncerty i festiwale dla całej rodziny.

Plaża w Łebie

Plaża wschodnia w Łebie na widokówce sprzed roku 1913 z kąpieliskiem dla mężczyzn w tle (Herrenbad). Dopiero latem 1913 roku połączono kąpieliska damskie i męskie, tworząc kąpielisko rodzinne (Familienbad). Wówczas nie do pomyślenia było, aby dama po wyjściu z wody przebywała na plaży w mokrym kostiumie, dlatego korzystano z przebieralni, biegnących kilkanaście metrów w głąb morza, gdzie pływaczka zaraz po wyjściu z wody mogła się przebrać i wrócić na plażę nie powodując zgorszenia. W kąpieliskach publicznych, w których nie było stałych przebieralni, powszechnie korzystano z przebieralni ruchomych na kołach, zwanych wozami kąpielowymi.
Łeba plaża - 1913 rok

Siła przez radość

W latach trzydziestych i w okresie II wojny św. jednym z motorów napędzających turystykę w Łebie, była organizacja "Kraft durch Freude" (siła przez radość). Była to instytucja, która w ramach nazistowskiego związku zawodowego DAF, zajmowała się organizowaniem urlopów i zagospodarowaniem czasu wolnego dla zatrudnionych. Wprawdzie w miasteczku nie było związkowego ośrodka wypoczynkowego, ale dobrze rozwinięta sieć kwater prywatnych i hoteli, od połowy lat 30. pozwalała na zakwaterowanie ok. 10 tys. wczasowiczów w ciągu sezonu urlopowego. Ten poziom utrzymał się do pierwszych lat II wojny światowej. Foto: Plaża z Domem Kuracyjnym w tle. W lewym, dolnym rogu widnieje proporzec organizacji KdF.
Hotel Neptun - II wojna światowa

Łaźnia miejska

Zanim w roku 1928 przy ul. Leśnej wybudowano łaźnię miejską, szumnie nazywaną zakładem kąpieli gorących, na dzisiejszej plaży A znajdował się mały domek do zażywania gorącej kąpieli w wodzie morskiej. Na jego wyposażenie składała się wanna z prostym paleniskiem do podgrzewania wody, którą napełniano wiadrami prosto z morza. Działał on tylko w sezonie i był bardzo prymitywnie wyposażony. Jako ciekawostkę dodam, że mydło w słonej wodzie się nie pieni, więc taka kąpiel miała bardziej charakter relaksacyjny niż higieniczny. Przewodnik "Związku Kąpielisk" z 1911 roku informuje, że w Łebie cena kąpieli w gorącej wodzie morskiej wynosiła 80 fenigów. W owym czasie był to przybliżony zarobek robotnika wykwalifikowanego za dwie godziny pracy. Foto: Zakład kąpieli gorących w latach 30.
Łeba - łaźnia miejska 1928 rok
Łeba - zdjęcie lotnicze Łeby

Ulica Kościuszki

Niejeden się pewnie zastanawiał, jaką nazwę w czasach niemieckich nosiła główna arteria Łeby, czyli dzisiejsza ul. Kościuszki? Otóż aż do roku 1934 nosiła ona niezbyt wyszukaną nazwę Hauptstrasse, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza ul. Główną. Kiedy w wymienionym roku zmarł niemiecki prezydent Hindenburg, ulicy tej nadano jego imię, czyli Hindenburgstrasse. W sierpniu 1945 r. miejscowe władze przystąpiły do zmiany niemieckich nazw ulic na polskie..
Łeba - ulica Kościuszki 1935 rok

Kurhaus - dzisiejszy Hotel Neptun

W okresie międzywojennym Kurhaus (dom kuracyjny) był centrum życia towarzyskiego wakacyjnej Łeby. Niejednokrotnie ludzie z pierwszych stron gazet gościli w jego progach. Aktorzy, artyści, sportowcy, biznesmeni, przemysłowcy i politycy, to elity, które upodobały sobie ten nadmorski zakątek. Z bardziej znanych osobistości należy wymienić kanclerza Austrii Engelberta Dollfussa, czy ministra spraw wewnętrznych Rzeszy Wilhelma Fricka (1934). Do legend należy zaliczyć opowieści, które mówią, iż częstym letnikiem bywał tu Hermann Göring. Istotnie był on w Łebie jeden raz na inspekcji poligonu lotniczego i jego krótki służbowy pobyt jest mylnie wiązany ze spędzaniem urlopu.
Łeba - Kurhaus - dzisiejszy Hotel Neptun
 
Jeżeli chcecie szczegółowo poznać historię Łeby, zapraszamy do odwiedzenia strony:
Historia Łeby od zarania do zakończenia II wojny św.
 
wykonanie: NSV media